-
Atvedot kaķēnu mājās
Kad atvedīsiet savu ziņkārīgo kaķēnu mājās, noteikti būs nepieciešams laiks, lai tas iejustos jaunajā vidē.
Iedrošinot kaķēnu atdarināt šo dabisko uzvedību, jūs palīdzēsiet tam ātrāk iejusties.
Vislabāk ir ļaut kaķēnam izpētīt un iepazīt lietas, kad tas pats tam ir gatavs. Taču jūs varat dažādos veidos palīdzēt kaķēnam iejusties.
-
Iekšā vai ārā?
Vai jūsu kaķēns būs istabas vai āra kaķis? Izprotot tā dabiskos instinktus, varēsiet gādāt, lai kaķis justos laimīgs savās gaitās.
Ja jūsu kaķēns dodas ārā, jūsu mazajam medniekam netrūks stimulu.
Dabiskā teritorija
Savvaļā kaķa teritorija parasti ir iedalīta nelielā mājas zonā un plašākā medību teritorijā. Jūsu mājoklis būs kaķēna mājas zona.
-
Mājas pielāgošana kaķēnam
Kaķēns ir dzimis pētnieks. Ļaujot pētīt vidi, jūs palīdzēsiet tam izveidot drošu teritoriju.
Vienalga, lai cik uzmanīgi jūs būtu, jūsu mazais, drosmīgais dēkainis tāpat var iekulties nepatikšanās.
Kaķēna dabiskā ziņkāre var likt tam iekulties ķezās, tāpēc piesargieties no potenciālām briesmām, piemēram:
-
Kārtības izveidošana
Jūs vēlēsieties, lai burvīgais kaķēns ātri iejūtas un jūtas laimīgs jūsu mājās. Lieliski palīdzēs dažas turpmāk aprakstītās ikdienas darbības.
Spēlēšanās ir vislabākais veids, kā apmierināt viņa dabisko mednieka instinktu.
Tualete
Kaķiem pēc dabas piemīt tieksme uz tīrību. Lai palīdzētu kaķēnam sekot tā dabiskajam instinktam, novietojiet tualeti nošķirtā vietā pēc iespējas tālāk no ēdiena un ūdens. Parādiet, kur atrodas tualete, un kaķēns ātri iemācīsies to lietot.
-
Jūsu kaķēna dabiskie instinkti
Jūs kā lepns jaunā kaķēna saimnieks vēlēsieties padarīt savu mājokli kaķēnam pēc iespējas patīkamāku. To vislabāk izdarīt, izprotot, kāpēc jūsu draugs uzvedas tieši tā, kā tas uzvedas.
Jums ir jāparūpējas, lai jūsu mazais draugs varētu izpaust savu dabisko uzvedību, neradot pārāk lielus bojājumus.
Kaķēni, gluži kā to lielie savvaļas radinieki, pēc dabas ir vientuļi mednieki. Kaķēns uzskata, ka pats ir atbildīgs par savu izdzīvošanu un tam nav nepieciešams bars, lai izkļūtu no nepatikšanām. Tiklīdz izpratīsiet šo vienkāršo faktu, jūs redzēsiet, kā tas atspoguļojas dažādos dabiskos instinktos un uzvedībā.
-
Jūsu kaķēna dabiskās maņas
Kaķēni patiešām ir burvīgi. Taču aiz jūsu mazā drauga jaukās ārienes slēpjas labi attīstīts plēsējs. Tas varbūt nedzīvo kopā ar saviem lielajiem radiniekiem, tomēr ir apveltīts ar tādu pašu mednieka dzīvesveidam piemērotu dzirdi, redzi, tausti, ožu, garšas sajūtu un kustībām.
Pateicoties izcilajai koordinācijai, tas var uzrāpties gandrīz jebkur un balansēt neiedomājamās vietās.
Dzirde
Zemo frekvenču skalā jūsu kaķēna dzirde līdzinās jūsējai. Taču tā dzirde ir daudz jutīgāka pret augstas frekvences skaņām, pārspējot jūsu dzirdes spēju par 1,6 oktāvām.
-
Kopšana
Kaķēns lielu dienas daļu pavadīs, sevi kopjot. Kopšana palīdz ne tikai gādāt par kažoku, bet arī iznīcina parazītus un stiprina sociālās saiknes.
Mēģiniet jau agrīnā vecumā izveidot teicamus kopšanas paradumus.
Sāciet agrā vecumā
Kopšana lieliski palīdz stiprināt attiecības ar kaķēnu, jo tiek atdarināta saikne starp kaķeni un kaķēniem.
-
Gulēšana
Kaķēniem patīk gulēt. Vairums kaķu guļ 13–16 stundas dienā. Iemesls ir vienkāršs: gaļa ir bagātīgs enerģijas avots, un miegs pēc ēšanas palīdz saglabāt šo enerģiju.
Visticamāk, jūs uzzināsiet, ka kaķēns ir aktīvs no rīta vai tieši pirms saulrieta.
Tāpēc, nākamreiz pieķerot kaķēnu snaužam, atcerieties, ka tas nav slinkuma dēļ. Patiesībā kaķēns atdarina lielo kaķu dabisko uzvedību, gādājot par spēku atjaunošanu nākamajām medībām.
-
Laizīšana
Kaķēnam patiks uzturēt sevi tīru — sevis mazgāšana aizņems vairākas stundas dienā. Kaķēnam sevis kopšana ne tikai patīk, bet nāk arī par labu.
Vēlams pavērot, kā kaķēns ir paradis sevi apkopt.
Kažoka laizīšana palīdz saglabāt to ideālā stāvoklī, novērš parazītu savairošanos un stiprina sociālo saikni. Ja tas kopj sevi pārāk reti, iespējams, nejūtas labi. No otras puses, mazgāšanās var būt arī pārspīlēta.
-
Nagi
Jūsu kaķēna asie nagi ir apbrīnojami. Tie palīdz balansēt uz gludas un slidenas virsmas, kā arī ļauj ieķerties, rāpjoties un pieķeroties pie lietām. Tāpēc ir svarīgi gādāt, lai kaķēna nagi ir labā stāvoklī.
Ja jūsu kaķēns dzīvo telpās, nagu asināmais stabs lieliski palīdzēs tam izpaust dabisko uzvedību.
Regulāras pārbaudes
Tā kā kaķēna nagus sargā īpašs apvalks, tie reti tiek bojāti. Taču vēlams veikt regulāru pārbaudi, lai pārliecinātos, ka tie nav izauguši pārāk gari.
-
Identifikācija
Ja kaķēns pazudīs, jūs vēlēsieties to pēc iespējas ātrāk atrast. Tāpēc ir svarīga pienācīga identifikācija, kas gādās arī par jūsu sirdsmieru.
Mikročips glabā unikālu kodu, kas palīdzēs identificēt un izglābt kaķēnu, ja tas pazudīs.
Kaklasiksniņu veidi
• Izvēlieties kaklasiksniņu ar elastīgu un ātri atdarāmu drošības posmu.
• Glāstot kaķēnu, pārliecinieties, vai kaklasiksniņa turas pareizi.
-
Dodoties prom
Kad tuvojas brīvdienas vai arī jums nākas atstāt kaķēnu uz pāris dienām, padomājiet, kā par to parūpēties, kamēr būsiet prom. Lūk, dažas iespējas.
Ja jums ir draugs vai radinieks, kam patīk kaķi, palūdziet pieskatīt jūsu kaķēnu.
Kaķu viesnīcas
Palūdziet savam veterinārārstam vai draugam, kuram arī ir kaķis, ieteikumus par kaķu viesnīcu, kur varat atstāt savu kaķēnu. Vispirms apmeklējiet kaķu viesnīcu, lai pārliecinātos, ka būsiet apmierināti ar jūsu drauga pagaidu mājām.
-
Indīgas un bīstamas lietas
Savvaļā lielie kaķi izmanto savu ožu un garšas maņas, lai pārliecinātos, ka ēdiens nav bojāts. Tāpat tie ir piesardzīgi, saskaroties ar nepazīstamām lietām.
Profilakse ir labāka par ārstēšanu, tāpēc visus šķidros tīrāmos līdzekļus, zāles, krāsas un indīgās vielas glabājiet kaķēnam nesasniedzamā vietā.
Jūsu mazajam kaķēnam piemīt tādi paši instinkti, taču dabiskās ziņkārības dēļ tas var norīt kaut ko kļūdas pēc vai kažoka kopšanas laikā, piemēram, kažokā salipušu krāsu vai darvu. Ar savu mīlestību un rūpēm jūs varat palīdzēt savam draugam izvairīties no potenciālām briesmām.